تبلیغات
گروه علوم اقتصادی دانشگاه پیام نور سبزوار - تحلیل رسمی ایران از آلماتی 2
گروه علوم اقتصادی دانشگاه پیام نور سبزوار

مهمانپرست: در این مذاکرات طرفین به طور جدی وارد جزئیات شدند
دنیای اقتصاد- کشورهای عضو 1+5 البته به جز چین بنا دارند تا در اجلاس کشورهای عضو گروه جی هشت درباره پیشنهادهای جدید هسته‌ای ایران به شش قدرت جهانی در جریان مذاکرات آلماتی به رایزنی و تبادل نظر بپردازند. این رایزنی‌ها در حالی صورت خواهد گرفت که اکنون رسانه‌های خارجی هم تاکید دارند به‌رغم وجود اختلاف نظر طرفین مذاکره‌کننده در آلماتی، گفت‌وگوهای هسته‌ای با ایران ادامه داده خواهد شد.


با این حال پیش از برگزاری مذاکرات آلماتی 2، مقامات ایرانی علاوه بر آنکه فضای مذاکرات آلماتی یک را مثبت ارزیابی کردند واز خوش‌بینی خود به نتایج آلماتی دو هم سخن گفته بودند. اما فضای حاکم بر آلماتی 2 به دلیل ناهمگونی بین پیشنهادها و امتیازات ارائه شده نتوانست به دستاورد مورد توجهی برسد و حالا نوبت 1+5 است که به پیشنهادهای ارائه شده ایران پاسخ بدهد. موضوعی که رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه هم بر آن صحه گذاشته اما می‌گوید که فضای آلماتی یک به دلیل تغییر رویکرد 1+5 مثبت بود و حالا طرفین وارد جزئیات شده‌اند.از سخنان مهمان‌پرست چنین به نظر می‌رسد که در دور قبل مذاکرات چون درباره چارچوب همکاری طرفین توافق حاصل شد، مذاکرات مثبت ارزیابی شده و در این دور به دلیل اینکه طرفین در حال طرح مواضع خود هستند رسیدن به توافق به سرعت حاصل نمی‌شود. سخنگوی وزیر امور خارجه در نشست خبری خود با خبرنگاران با توضیحات بیشتری در این باره گفت: در اجلاس آلماتی یک به دلیل آنکه تعیین چارچوب برای برداشتن گام‌های اعتمادساز مطرح بود و در این زمینه یک تغییر رویکرد از 1+5 دیده شده، مذاکرات مثبت بوده و هست. برای اینکه این مذاکرات ادامه پیدا کند، باید به طور جدی درباره چارچوب‌ها وارد جزئیات می‌شدیم که نشست کارشناسان هم به همین منظور انجام شد.
مهمانپرست ادامه داد: در آلماتی 2 نیز وارد جزئیات شدیم و ورود به این مباحث نیز مورد توجه نمایندگان ما و 1+5 قرار گرفت. در اظهارات هر دو طرف نفس وارد شدن به اظهارات صریح و جدی یک گام رو به جلو تلقی شده اما برای اینکه به تفاهم برسیم، مقامات ما مواضع خود را مطرح کردند و الان 1+5 باید جواب بدهد. آنها هم اکنون درخواست وقت کرده‌اند.او همچنین درباره علت برخی ارزیابی‌های منفی از نشست آلماتی 2 که در رسانه‌های خارجی هم انعکاس یافته است گفت که مذاکرات خوبی بین دو طرف انجام شد و این در اظهارات مقامات کشورهای عضو 1+5 هم قابل مشاهده است. همگی اظهار داشتند که مذاکرات جدی و صریح بوده است و طرفین وارد جزئیات شده‌اند. بنابراین نظراتی که راجع به فضای مذاکرات مطرح می‌شود تحلیل‌های شخصی است که افراد یا رسانه‌های مختلف دارند.
مهمانپرست در پاسخ به پرسش دیگری درباره اینکه به نظر می‌رسد ادامه مذاکرات نتیجه مثبتی برای کشور ما ندارد و در نهایت غرب بر گزینه‌های خود تاکید می‌کند، گفت: هرگونه اظهار نظر در مورد اینکه گفت‌وگوها می‌تواند مفید باشد یا نه، بستگی به رفتار 1+5 دارد. حق غنی‌سازی برای اهداف صلح‌آمیز بر اساس معاهده ان‌پی‌تی برای هر کشور باید جایز باشد و محترم شمرده شود. وقتی فعالیت‌های صلح‌آمیز کشور ما مورد تایید و شناخت 1+5 قرار گیرد به معنای این است که هرگونه اقدامی در جهت محدود کردن، ‌فشار آوردن و تصویب قطعنامه و اقدامات غیرقانونی زمینه و بهانه‌ای برای ادامه نخواهد داشت. این مسیرهم باید توسط دو طرف دنبال شود و چشم‌انداز آن باید به صورت کاملا شفاف تعیین شود. ما با این دیدگاه وارد مذاکرات شدیم. طبیعی است که همانطور که اعضای 1+5 اعلام می‌کنند که باید ما اعتمادسازی کنیم، آنها هم باید اعتماد ملت ما را جلب کنند. اعتماد ملت ما با به رسمیت شناختن حق ملت در چارچوب حق غنی‌سازی صلح‌آمیز و دست برداشتن از دشمنی‌ها جلب خواهد شد. آنها نیز نگفتند که مذاکرات را دنبال نمی‌کنند بلکه گفتند باید با مقامات سیاسی کشورشان رایزنی‌ها و مشورت‌هایی را انجام دهند و نتیجه آن را به آقای جلیلی اطلاع دهند.
زمینه ادامه گفت‌و‌گوها وجود دارد
در کنار تحلیل مهمانپرست از مذاکرات، ما ژائوشو رییس هیات چین در مذاکرات آلماتی 2 هم تایید کرد که برای نخستین بار دو طرف صادقانه و عمیق با یکدیگر مذاکرات سازنده انجام دادند. به گزارش خبرگزاری فارس، او ادامه داد البته نگرانی‌ها و اختلاف‌نظرهایی وجود دارد که هنوز حل نشده است. ما ژائو شو افزود: چین اعتقاد دارد که همه طرف‌ها باید گفت‌وگو برای کاهش فاصله و اختلاف‌ها و در نهایت رسیدن به اجماع نظر را ادامه دهند.
در همین حال یک دیپلمات غربی هم به خبرگزاری رویترز گفته است که کشورهای 1+5 اعتقاد دارند که امکان ادامه‎ مذاکرات وجود دارد و زمینه کافی برای این کار موجود است. به گزارش خبرگزاری مهر، رویترز در ادامه به پیشنهادهای جدید ایران به گروه 1+5 اشاره کرد و گفت: برخی دیپلمات‌های غربی می‌گویند، هر چند در مذاکرات آلماتی 2 پیشرفت چندانی حاصل نشد اما اینکه ایران پیشنهادهای جدیدی در این مذاکرات ارائه کرده جای خوشبینی دارد. بنا به گزارش رویترز، در نشست آتی گروه جی‌هشت که تمام کشورهای عضو 1+5 به جز چین در آن حضور دارند درباره پیشنهادهای جدید ایران بحث و تبادل نظر خواهد شد.

طرح تحریم‌های جدید علیه ایران در کنگره آمریکا
در ادامه سیاست‌های خصمانه علیه کشورمان، گروهی از قانونگذاران آمریکایی پیشنهاد فشار اقتصادی بیشتر بر ایران را از طریق تدوین شدیدترین تحریم‌هایی که تاکنون علیه یک کشور اعمال شده مطرح کردند.به گزارش ایسنا، شبکه خبری بلومبرگ با اشاره به این خبر گزارش داد: پیش‌نویس طرح ارائه شده در سنا که نسخه‌ای از آن را بلومبرگ مشاهده کرده است شرکت‌های خارجی را که با هر شرکت ایرانی تحت کنترل دولت معامله کنند، تحریم می‌کند. همچنین ایران را از استفاده از درآمدهای صادرات نفت برای خرید چیزی جز غذا و دارو منع می‌کند.مارک دابووتیز، عضو بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها در واشنگتن که درباره ایران به قانون‌گذاران و دولت مشاوره می‌دهد، گفت: این تدابیر جدید در دست بررسی به شکلی گسترده فشار اقتصادی بر ایران را افزایش و رژیم تحریم‌ها را به یک محاصره بالقوه تجاری و مالی ایران نزدیک‌تر می‌کند.این پیش‌نویس که باید به تایید هر دو مجلس کنگره رسیده و توسط رییس‌جمهور آمریکا امضا شود، دسترسی ایران به ارزهای رایج از جمله یورو را قطع و استفاده از موسسات تبادل ارز توسط ایران را محدود می‌کند، شرکت‌هایی که خدمات بیمه‌ای به ایران ارائه می‌دهند مجازات و نیز شرکت‌هایی که در انتقال کشتی به کشتی نفت ایران مشارکت دارند، تحریم می‌کند و از رییس‌جمهور می‌خواهد هر 60 روز یک بار گزارش دهد که ایران با تولید اورانیوم تسلیحاتی چقدر فاصله دارد و رییس‌جمهور باید درباره کارآمدی تحریم‌های آمریکا گزارش دهد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چهارشنبه 21 فروردین 1392 :: نویسنده : آرزو تیموری فرد
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


این وب لاگ راه اندازی شد به افتخار دانشجوهای اقتصاد وبرای راحتیشون برای دسترسی به اخبار اقتصاد .همینطورتوی وبلاگ تو قسمت پیوندها لینکهای مختلفی رو گذاشتم تا با سایتهای مرتبطمون ارتباط راحتتری رو داشته باشید

مدیر وبلاگ : آرزو تیموری فرد
نظرسنجی
نظرتون درمورد اقتصاد ایران ؟
برچسبها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ابزار پرش به بالا Untitled Document

فال حافظ