تبلیغات
گروه علوم اقتصادی دانشگاه پیام نور سبزوار - روند هشت ساله سکه و دلار
گروه علوم اقتصادی دانشگاه پیام نور سبزوار
دنیای اقتصاد- بررسی روند قیمتی دلار و سکه طی 8 ساله گذشته نشان از رشد بالای قیمت‌ها در بازار غیر‌رسمی دارد. از جمله اینکه نرخ دلار با 266 درصد رشد، از 902 تومان در مرداد ماه 84 به 3300 تومان در مردادماه امسال رسیده است. در همین مدت، هر قطعه سکه طرح جدید با 1032 درصد رشد، از حدود 97 هزار تومان به حدود یک میلیون و 95 هزار تومان افزایش یافته است. این در حالی است که طی 8 سال گذشته بخش خودرو نیز تورم بالایی تجربه کرده و قیمت انواع خودرو در این مدت، به طور متوسط سه برابر شده است.

«دنیای اقتصاد» روند 8 ساله بازار را بررسی می‌کند
قیمت ها در ابتدا و انتهای دولت احمدی نژاد
گروه بازار پول- مسعود رضا طاهری: بررسی بهای سه ارز مهم در بازار داخلی و نرخ سکه‌های بهار آزادی و همچنین نرخ هر اونس طلا در بازارهای جهانی از آغاز دولت نهم تا پایان دولت دهم به ریاست‌جمهوری محمود احمدی‌نژاد نشان می‌دهد که نرخ دلار آمریکا در این مدت از 902 تومان به 3300 تومان رسیده و تقریبا 266 درصد افزایش ثبت کرده است.
بهای دلار آمریکا در بازار داخلی البته در بالاترین سطح در 14 بهمن سال91 به محدوده 4000 تومان هم رسیده بود که با این حساب بیش از 343 درصد هم افزایش برای دلار در این سال‌ها به ثبت رسیده است.
این بررسی‌ها نشان می‌دهد که یورو نیز در طول 8 سال دولت مهرورزی در بازار داخلی از 1100 تومان تا حوالی پنج هزار تومان افزایش ثبت کرده و تا 4335 تومان هم در این روزها بالا آمده است که تقریبا 294 درصد افزایش داشته است. در عین حال قیمت‌های به مراتب بالاتری نیز برای یورو در سال گذشته به ثبت رسیده بود و درصد تغییرات به مراتب بالاتری در برخی از مقاطع زمانی ثبت شده بود.
همچنین دراین بازار درهم امارات به عنوان ارز پایه تعیین نرخ حواله، درماه‌های ابتدایی ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد 246 تومان بود که در این روزها 890 تومان شده و به طور نسبی بین این دو فاصله 261 درصد افزایش ثبت کرده است.
در بازار سکه نیز هر قطعه سکه بهای آزادی طرح جدید با 1032 درصد رشد، از حدود 97 هزار تومان در مرداد ماه سال 1384 تا حوالی یک میلیون و 95 هزار تومان در روزهای اخیر افزایش یافته است. البته در برخی از روزهای سال پایانی دولت احمدی‌نژاد، قیمت حدود 5/1 میلیون تومانی نیز برای سکه بر تابلوها ثبت شده که با این حساب می‌توان گفت که رکورد افزایش قیمت سکه با رقم 1451 درصدی هم شکسته شده است.
در این میان قیمت نیم سکه از 50 هزار و 200 تومان تا 600 هزار تومان بر تابلوها افزایش یافته که مقایسه این دو عدد افزایش 1095 درصدی را نشان می‌دهد. این درحالی است که در برخی مقاطع، نیم سکه 700 هزار تومانی نیز دربازار داخلی به ثبت رسیده بود که این رقم افزایش شدیدتری را نیز نشان می‌داد.
بررسی قیمت ربع سکه نیز در حدود 2900 روزی که از شروع به کار دولت احمدی‌نژاد گذشته، نشان می‌دهد که ربع سکه 32 هزار تومانی مرداد ماه 84 تا کنون بیش از1150 درصد افزایش قیمت ثبت کرده است. البته در صورتی که روزهای پر التهاب بازار با نرخ بیش از 500 هزار تومانی را به خاطر بیاوریم، منحنی افزایش قیمت آن شیب صعودی بیشتری را هم نشان می‌دهد.
این افزایش قیمت قابل توجه در حالی است که بهای جهانی طلا از سال 84 تا این روزها تقریبا 197 درصد رشد ثبت کرده که در مقایسه با قیمت‌های داخلی بی‌تناسب است. ناگفته نماند که بهای جهانی طلا در بالاترین حد در سال 90 تقریبا تا 1923 دلار به ازای هر اونس هم بالا رفت که در مقایسه با نرخ 441 دلاری مرداد 84، حداکثر 336 درصد افزایش ثبت کرده که در مقایسه با افزایش حداکثری 1451 درصدی قیمت تمام سکه فاصله زیادی دارد. در سال‌های ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد پدیده‌هایی چون سونامی نقدینگی در کشور، کاهش دستوری نرخ سود بانکی، افزایش شدید تورم، افزایش فشارهای بین‌المللی و تحریم‌ها، نامطلوب شدن فضای کسب و کار، افزایش شدید و لجام گسیخته تقاضای سفته بازی در بازارهای ارز و سکه، افت شدید بازدهی بازار سهام، افزایش شدید تقاضا برای واردات کالاهای غیر‌ضروری از آسیا، افت تولید و بی‌اعتمادی به برخی آمارهای اقتصادی داخلی، شرایط را برای بالارفتن تقاضا و قیت در بازار ارز و سکه مهیا كرد.  با پایان یافتن این دوره البته تبعات و چالش‌های به جا مانده از شرایط این سال‌ها همچنان وجود دارد و فشار‌های ناعادلانه غربی‌ها بر کشور و مردم همچنان دست و پا گیر است. بااین حال با روی کار آمدن رییس‌جمهور جدید، برخی امیدها برای حل و فصل این مشکلات به وجود آمده است.
در بازارهای جهانی نیز البته با پایان یافتن تدریجی بحران مالی به جا مانده از سال 2008 در آمریکا، اقتصاد این کشور روی به آرامش دارد و افت قیمت طلا تا پایان سال 2013 و سال بعد از آن امکان پذیرتر می‌نماید. ازاین رو باید به بهبود شرایط و فراموش کردن قیمت‌های 8 سال گذشته هم در بازار داخلی و هم بین‌المللی دل خوش داشت.
بازار داخلی
در بازار داخلی در این روز‌ها قیمت‌ها با تحرکات تازه کنگره و سنای آمریکا در اعمال فشارهای روانی و تحریمی بیشتر بر بازارهای نفتی و بانکی ایران، نوسان تازه‌ای به خود گرفته است.
دیروز قیمت دلار البته از اوج نوسان روزهای اخیر قدری پایین تر افتاد وبه 3280 تومان تا ساعت 13 رسید. یورو نیز تا 4335 تومان تعدیل شد. درهم امارات تا 890 تومان تغییر قیمت داد. در بازار سکه با توجه به نبود معاملات و بسته بودن قیمت اونس جهانی طلا در سطح 1313 دلار، قیمت سکه قدری کاهش ثبت کرد، اما تقریبا در کف بازار در سطح همان یک میلیون و 90 هزار تومانی این سکه فروخته می‌شد. نیم سکه و ربع سکه اما عملا در سطح 600 هزار تومان و 400 هزار تومان معامله می‌شوند. در بازار دیروز هر گرم طلای 18 عیار در محدوده 105 هزار تومان فروخته شد.
پیش‌بینی قیمت طلا از منظر بلومبرگ
در بازارهای جهانی البته بهبود شاخص بیکاری در آمریکا برای ماه جولای تا 4/7 درصد نتوانسته فدرال رزرو را برای کاستن از میزان خرید اوراق قرضه متقاعد کند و ازاین رو گفته می‌شود بهبود بیشتر شرایط در ماه‌های آینده شاید بتواند فدرال رزرو را به این هدف نزدیک‌تر کند.
گزارشی که سایت طلا به نقل از خبرگزاری بلومبرگ منتشر کرده، نشان می‌دهد در آمارگیری این هفته از 25 تحلیلگر اقتصادی بلومبرگ در خصوص روند قیمت جهانی طلا، 12نفر به کاهش، 9 نفر به افزایش و 4 نفر به ثبات یا نوسان اندک قیمت جهانی طلا در هفته جاری رای داده‌اند.
اوایل صبح روز جمعه، قیمت اونس جهانی طلا برای پنجمین روز متوالی با کاهش روبه‌رو شد که این فلز از 17 ماه مه تاکنون ببیشترین روند کاهشی خود را تجربه کرد و برای اولین بار از 22 جولای به زیر 1300 دلار کاهش یافت.
کارشناسان اقتصادی استاندارد بانک اعلام کرده‌اند تقاضای خرید فیزیکی طلا در هفته‌های اخیر با کاهش شدیدی مواجه شده است. گفته می‌شود در پی از دست دادن اعتماد سرمایه‌گذاران به طلا به عنوان کالایی امن برای سرمایه گذاری، این فلز در سال‌جاری میلادی بیشترین روند کاهشی خود را طی 13 سال اخیر به ثبت رساند. کاهش 9/58 میلیارد دلاری ذخایر صندوق‌های سرمایه گذاری، تاثیر منفی روی سرمایه‌گذاران این صندوق‌ها و شرکت‌های استخراج طلا گذاشته است. هفته گذشته در پی انتشار افزایش 7/1 درصدی رشد اقتصاد آمریکا شاخص‌های سهام با روند صعودی مواجه شد.
یک تحلیلگر بازار طلا معتقد است، با توجه به بهبود رشد اقتصادآمریکا و عملکرد خوب بازارسهام، نیازی به خرید و ذخیره طلا نیست و حجم خرید فیزیکی طلا به اندازه کافی برای افزایش قیمت‌های طلا و تثبیت یک روند صعودی، قوی نمی‌باشد. قیمت طلا از آغاز سال 2013میلادی تاکنون در بازار لندن22 درصد کاهش یافته است. رشد 3/7 درصدی بهای طلا در ماه گذشته بیشترین افزایش قیمت این فلز از ژانویه سال 2012 به شمار می‌رود.
به گفته کارشناسان اقتصادی استاندارد بانک، با توجه به کاهش 23 درصدی قیمت طلا در سه ماهه دوم سال‌جاری میلادی، تقاضای خرید جواهرات و سکه‌ طلا افزایش یافت، اما رشد قیمت‌ طلا در ماه جولای از میزان تقاضای خریدها کاسته است.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

دوشنبه 14 مرداد 1392 :: نویسنده : آرزو تیموری فرد
سه شنبه 19 اردیبهشت 1396 02:15 ق.ظ
I am very happy to read this. This is the kind of
manual that needs to be given and not the accidental misinformation that
is at the other blogs. Appreciate your sharing this greatest doc.
دوشنبه 28 فروردین 1396 09:52 ق.ظ
Hurrah! At last I got a webpage from where I be
able to truly obtain helpful facts regarding my study and
knowledge.
چهارشنبه 23 فروردین 1396 03:42 ب.ظ
Very nice post. I simply stumbled upon your blog
and wished to mention that I've really enjoyed surfing around your blog posts.
In any case I'll be subscribing to your feed and I
am hoping you write again soon!
سه شنبه 22 فروردین 1396 07:44 ق.ظ
Great information. Lucky me I found your website by chance (stumbleupon).
I've bookmarked it for later!
دوشنبه 14 فروردین 1396 09:46 ق.ظ
hello!,I love your writing so much! share
we keep up a correspondence more about your article
on AOL? I need an expert on this house to resolve my problem.
Maybe that is you! Looking ahead to see you.
دوشنبه 14 مرداد 1392 12:51 ب.ظ
سلام وبلاگ زیبایی داری برای افزایش بازدید وبلاگت میتونی به آدرس زیر ثبتش کنی تا در صفحات اصلی گوگل دیده بشی و من و بقیه بازدید کنندگان بتونند هر روز بهت سر بزنند ممنون
http://pesmal.net
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


این وب لاگ راه اندازی شد به افتخار دانشجوهای اقتصاد وبرای راحتیشون برای دسترسی به اخبار اقتصاد .همینطورتوی وبلاگ تو قسمت پیوندها لینکهای مختلفی رو گذاشتم تا با سایتهای مرتبطمون ارتباط راحتتری رو داشته باشید

مدیر وبلاگ : آرزو تیموری فرد
نظرسنجی
نظرتون درمورد اقتصاد ایران ؟
برچسبها
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
ابزار پرش به بالا Untitled Document

فال حافظ